Edexcel international a level business teaching resource bundles
All these resources are written for qualification: YBS11
Unit 2 Managing business activities
This resource bundle includes:
-
Brand new international case studies
-
Unit 2 syllabus covered in detail
-
New sample questions for students to practice with
-
Student PowerPoints (without answers)
-
Teacher PowerPoints (with answers)
-
Worksheets in Word so they can be edited and PDF versions which can be quickly sent to repro to make student booklets
-
20 complete lessons to teach the whole of unit 2
Unit 3 Business decisions and strategy
This resource bundle includes:
-
Comprehensive student worksheet on every unit 3 topic
-
Teacher and student versions of PowerPoints on every topic
-
Lots of new questions with answers
-
Updated links
-
More interactive content and ideas for activities
-
Every single lesson on the Unit 3 syllabus covered in detail
-
Teacher PowerPoints for whole class teaching (or 1-2-1 tutors)
-
Student PowerPoints for independent study
-
21 complete lessons to teach the whole of unit 3
Benefits of using these resource bundles:
-
Each bundle includes teacher PowerPoints and student worksheets that work together
-
Save yourself hours and hours of planning
-
Exciting and colourful resources suitable for a range of contests
-
Fully editable so you can add your own school logo or favourite activities
-
Sample exam questions at the end of every PowerPoint and worksheet to help your students practice the skills that they have learned
-
PowerPoints include; quizzes, discussion questions, video links and activities all chunked to help your learners achieve the best grades possible.
-
Lots of relatable up-to-date case studies
Mrs W HoD Business

"I purchased unit 1 to try out these resources with my classes. I found that I could set the questions for home work or prep. I used some of the activities for cover work when I was away. Thank you these have been so flexible and really helped to support those in my department who are not business teachers. So much cheaper than buying a whole class set of text books too!"